SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

Zdjęcia

W dniu 28 września 2021 r. po raz 28 nasza szkoła włączyła si? do akcji „Sprzątanie świata” pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.  Uczniowie klas  I - III wraz z wychowawczyniami wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki wyruszyli posprzątać trasę od szkoły w kierunku szosy wojsławickiej oraz w kierunku świetlicy wiejskiej w Strupinie Dużym. Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły – dzieci z oddziałów przedszkolnych sprzątali teren placówki. Śmieci było niewiele, co bardzo cieszy, czyli edukacja w tym kierunku przynosi efekty.

Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.
Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi mieć oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa. Znajduje się ono najczęściej na spodzie produktu. Dlatego też warto zapoznać się jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.