FILMOWO-MUZEALNA WYCIECZKA DO CHEŁMA

Zdjęcia

Siódmego października uczniowie klas: czwartej i piątej naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do Chełma. Uczestnicy wycieczki obejrzeli film pt. „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie” w kinie „Zorza”. Po seansie uczniowie zwiedzili wystawę w Dziale Archeologii i Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Po wystawie oprowadziła nas adiunkt muzeum pani Ilona Sawicka. Zwiedzanie wystawy było wstępem do warsztatów etnograficznych, na których uczestnicy poznali elementy ludowego stroju chełmskiego oraz funkcje i nazwy jego poszczególnych elementów. Prowadząca warsztaty p. Ilona Sawicka zaprezentowała i scharakteryzowała eksponaty muzeum: elementy ludowego chełmskiego stroju męskiego i damskiego. Uczestnicy warsztatów otrzymali zadania do wspólnego rozwiązania: rebusy, zagadki, krzyżówkę. Następnie uczniowie „ubierali” swoje tekturowe lalki: chłopcy w stroje męskie, dziewczęta - w damskie. Na zakończenie warsztatów w muzeum uczniowie układali wielkoformatowe puzzle przedstawiające fragmenty ekspozycji etnograficznej muzeum. Zwieńczeniem wyjazdu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Pauliny Hołyszowej na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Lwowskiej w Chełmie – w czterdziestą szóstą rocznicę śmierci poetki ludowej. Wycieczkę zorganizowały i sprawowały opiekę nad uczniami na wyjeździe, panie: Jowita Mróz i Jolanta Paszkiewicz.