NASZ PROJEKT: "LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS"- NIEMIECKIE OBOZY ZAGŁADY NA TERENIE POLSKI - SZKOŁA PAMIĘTA

Zdjęcia

       Obozy zagłady - obozy zorganizowane przez nazistowskie Niemcy w okresie II wojny światowej, w ramach programu "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Służyły natychmisatowemu uśmiercaniu przywożonych doń ludzi. Co do zasady rejestrowano ich w obozowej ewidencji i nie brano pod uwagę ich ewentualnej zdolności do pracy. Ofiary były masowo mordowane w komorach gazowych, zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu minut od przybycia do obozu. Przy życiu utrzymywano jedynie niewielką liczbę więźniów, których praca była niezbędna do zapewnienia funkcjonowania obozu.

Sześć z obozów koncentracyjnych zyskało ponure miano obozu zagłady. Były to obozy KL Kulmhof w Chełmnie i Auschwitz w Oświęcimiu na polskich terytoriach przyłączonych do Rzeszy oraz w Treblince, Sobiborze, Majdanku i Bełżcu w Generalnym Gubernatorstwie.

20 października 2021 r. odbyła się w naszej szkole prezentacja projektu edukacyjnego pod nazwą: "Ludzie ludziom zgottowali ten los - niemieckie obozy zagłady na terenie Polski", nad którym uczniowie kl. VIII B pracowali dwa tygodnie. Głównym celem projektu było poznanie polityki Niemiec na terenach okupowanej Europy, a szczególnie, w jaki sposób naziści dokonywali  zagłady Żydów oraz Romów i eksterminację innych narodów. Uczniowie nauczyli się, że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust i obozy koncentracyjne, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sformułowaniu " polskie obozy koncentracyjne", powinna być przez każdego w sposób jasny i zdecydowany odrzucona.

Nauczyciel - opiekun projektu: Ewa Grusza.