WYCIECZKA DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWYCH - SZKOŁA PAMIĘTA

Zdjęcia

Już po raz trzeci nasza Szkoła przystąpiła do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. 27 października 2021 r. klasa II, III a i III b wybrała się do lasu Borek w celu odwiedzenia lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii. Tragiczna historia II wojny światowej zapisała się również na kartach Chełmszczyzny. Szukając informacji na temat wydarzeń z lat 1939-1945 na naszym terenie, zwracają szczególną uwagę opisy dotyczące Stalagu 319 i mniej znana historia Waldlager Borek, którego nazwa przetrwała w lokalnych przekazach jako "Patelnia". Ogrom zbrodni, jaka miała miejsce w lesie Borek najlepiej mogą zobrazować dane liczbowe, zgodnie z którymi mogło zostać tu zamordowanych i spalonych ok 25-30 tys. ludzi różnych narodowości i wyznań.