WYCIECZKA DO LUBLINA

Dwudziestego pierwszego sierpnia 2021 r. grupa uczniów naszej szkoÅ‚y i ich rodziców wzięła udziaÅ‚ w bezpÅ‚atnej wycieczce do Lublina. Pierwszym etapem wyjazdu byÅ‚o zwiedzanie z przewodnikiem plenerowej ekspozycji Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć: dawne wiejskie chaty, obejÅ›cia, dawny dworek, koÅ›cióÅ‚, cerkiew, a także zajrzeć do dawnego maÅ‚ego miasteczka na Lubelszczyźnie. NastÄ™pnie uczestnicy wycieczki udali siÄ™ na Stare Miasto w Lublinie, gdzie w restauracji „Sielsko Anielsko” zjedli wiejskie pierogi z biaÅ‚ym serem, kaszÄ… i miÄ™tÄ…. Tym smakiem byli zachwyceni zwÅ‚aszcza rodzice uczniów. OstatniÄ… częściÄ… wyjazdu byÅ‚ udziaÅ‚ w Jarmarku JagielloÅ„skim, który odbywaÅ‚ siÄ™ w uliczkach Starego Miasta. Na imprezÄ™ zjeżdżajÄ… siÄ™ rzemieÅ›lnicy z caÅ‚ej Polski chcÄ…c zaprezentować swoje wyroby, ale również pokazać proces ich wytwarzania. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć: wyroby tkackie, hafciarskie, plastyki obrzÄ™dowej (piÄ™kne pajÄ…ki), wyroby drewniane, metalurgiczne, ceramikÄ™, ludowe instrumenty muzyczne, wytwarzanie Å›wiec woskowych i wiele innych. Mogli również spróbować specjaÅ‚ów, takich jak: różnego rodzaju miody, pieczywo, sery, pieróg biÅ‚gorajski, a także napić siÄ™ oranżady z KÄ…kolewnicy. W trakcie imprezy można byÅ‚o posÅ‚uchać przyÅ›piewek i pieÅ›ni ludowych w wykonaniu orkiestry jarmarku oraz zespoÅ‚ów ludowych. PeÅ‚ni wrażeÅ„ wróciliÅ›my do domów.

Wycieczka byÅ‚a wyjazdem edukacyjnym, którego zadaniem byÅ‚a popularyzacja tradycji Lubelszczyzny wÅ›ród uczniów szkoÅ‚y i ich rodziców, a także integracja spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej.

Zadanie dofinansowanie ze Å›rodków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Bardzo MÅ‚oda Kultura 2019-2021”. Operatorem regionalnym województwa lubelskiego jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zadanie realizowane w ramach Projektu "Wczoraj i jutro Naszego wesela Pauliny HoÅ‚yszowej".