DZIEŃ WODY 2017

Zdjęcia

Film

Kolejnym zadaniem realizowanym w szkole w ramach EKOprojektu, były obchody przypadającego na 22 marca Światowego Dnia Wody. Cała społeczność szkolna, już dużo wcześniej, przygotowywała się do związanych z wodą konkursów. Na ten dzień zaplanowano prezentację efektów tych działań i rozstrzygnięcie  konkursów dla poszczególnych grup.

Najmłodsi - oddziały przedszkolne i klasa I szkoły podstawowej - zaprezentowali przygotowane klasowo niebieskie stroje w ramach konkursu na bycie „kropelką wody”. Poszczególne kropelki stworzyły także WIELKĄ FALĘ wodną Uczniów do konkursu przygotowały wychowawczynie, panie: Barbara Werner, Emilia Wesołowska i Marta Zapora.

Uczniowie klas starszych (od II do VI szkoły podstawowej) od kilkunastu dni uczestniczyli w międzyklasowym konkursie literackim na opowiadanie / bajkę o wodzie w postaci wielkoformatowej książki. Każda klasa „stworzyła” własną historię, gdzie głównym motywem przewodnim była woda. Wykonała do niej również ilustrację z wykorzystaniem surowców wtórnych.  Zwycięskie zespoły i laureaci to: klasa II – Patrycja Socha, klasa IIIA – Nikola Momot, Klasa IIIB – Roksana Sadowska, Klasa IV – Luiza Baniewicz, Hubert Kusiak, Kacper Seredowski, Gabriel Wawryniuk, klasa V – Julia Glina, Natalia Kłysz, Amelia Kłysz, Oliwia Mróz, Roksana Iwaniec, klasa VI – Natalia Izdebska, Zuzanna Mazurek, Marta Nafalska, Alicja Paluch, Klaudia Romanek i Karolina Semeniuk.Uczniowie wykonywali zadanie pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza p. Jowity Mróz oraz wychowawców, pań: Marioli Trynieckiej, Anny Kryńskiej i Magdaleny Mazurek.

Gimnazjaliści ze wszystkich klas brali udział w konkursie wiedzy o znaczeniu wody dla życia na Ziemi. Uczniowie pisali interdyscyplinarny test sprawdzający najróżniejsze zagadnienia związane z wodą. Laureatami zostali: klasa I gimnazjum – Klaudia Łochnicka, klasa II gimnazjum – Karolina Kusiak, klasa III gimnazjum – Magdalena Bukowska. Konkurs wiedzy przeprowadziła nauczyciel biologii i chemii p. Alina Czarna.

Uczniowie tego dnia, poprzez niebieski strój lub choćby niebieskie elementy garderoby, utożsamiali się z wodą i poznawali jej problemy. Dzieci oglądały także film „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, czyli drugą część tak zwanej dużej trylogii Juliusza Verne'a. Kapitan Nemo ratuje życie profesora Aronnaxa zabierając go na swoją łódź podwodną pod jednym wszakże warunkiem – profesor i jego towarzysze będą biernie posłuszni rozkazom kapitana i nigdy już nie zejdą na stały ląd. W zamian poznają skrywane głęboko tajemnice mórz i oceanów. W ramach podsumowania obchodów Światowego Dnia Wody, uczniowie wykonali prace plastyczne pt. „Co widać przez niewielkie okienko łodzi podwodnej?” Laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Tę część Dnia Wody przygotowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, panie: Małgorzata Mielniczuk i Anna Gajewska.

Koordynatorem projektu w szkole jest nauczyciel przyrody i geografii p. Marzena Wróbel.