PRZEDSTAWIENIE "WCZORAJ I JUTRO"

Zdjęcia

Film

Październik to ostatni miesiąc działań projektu „Wczoraj i jutro Naszego wesela Pauliny Hołyszowej. Kolejnym, a zarazem najatrakcyjniejszym dla uczniów punktem projektowym było przedstawienie, w którym publiczność stanowiła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni rodzice uczniów. Na potrzeby przedstawienia pt. „Wczoraj i jutro” został napisany scenariusz wykorzystujący fragmenty „Naszego wesela” Pauliny Hołyszowej i „Bajek robotów” Stanisława Lema. Głównym bohaterem przedstawienia był robot, który przeniósł się do Strupina Dużego w 1969 r. w czasie trwania przedstawienia pt. „Nasze wesele”. Tam poznaje zwyczaje weselne, muzykę oraz tańce towarzyszące uczestnikom wesela we wsi chełmskiej na przełomie XIX i XX w. Wszystkie stroje ludowe, w których występowali aktorzy spektaklu, zostały specjalnie uszyte na tę okazję. W tworzeniu scenografii (napisu tytułowego przedstawienia, figur geometrycznych ilustrujących przyszłość, portalu łączącego przyszłość i przeszłość) pomogli uczniowie i ich rodzice. W czasie kilku tygodni prób aktorzy naszego przedstawienia zżyli się ze sobą, ale działali również twórczo – sami dobrali muzykę do przyśpiewek weselnych z „Naszego wesela” Pauliny Hołyszowej. W przedstawienie zaangażowały się również dwa zespoły taneczne. Uczniowie klas III pod kierunkiem wychowawczyń, pań: Justyny Kondej i Marty Zapory, zatańczyły kujawiaka i polkę drobną. Żartobliwe w wymowie przestawienie, ponieważ robot nie znał zwyczajów ludzi, co często było przyczyną zabawnych sytuacji, spotkało się z żywą reakcją publiczności. Jednym z elementów, który wzbudził emocje wśród najmłodszych dzieci był udział szkolnego robota – Photona w przedstawieniu, który był „zwierzątkiem” robota i pokłonił się ze wszystkimi aktorami przedstawienia. Aktorzy zostali docenieni przez publiczność gromkimi brawami.

Zadanie dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”. Operatorem regionalnym województwa lubelskiego jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zadanie realizowane w ramach Projektu „Wczoraj i jutro Naszego wesela Pauliny Hołyszowej”.