XVIII EDYCJA GMINNEGO KONKURSU IM. PAULINY HOŁYSZOWEJ

Już drugi rok, organizowany co roku w szkole w Strupinie Dużym, Gminny Konkurs im. Pauliny Hołyszowej objęty patronatem Wójta Gminy Chełm, był inny niż poprzednie edycje imprezy. Celem XVIII wydania konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji, rozbudzanie zainteresowań poezją regionalną i dorobkiem Pauliny Hołyszowej oraz kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez przekład intersemiotyczny utworu poetyckiego. W tym roku, w ramach Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej zostały zorganizowane: konkurs recytatorski, plastyczny oraz konkurs wiedzy o życiu i twórczości poetki. W komisji konkursu zasiadły przedstawicielki: Biblioteki Publicznej im. M.P. Orsetti w Chełmie – pani Anna Pietuch, Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie – pani Barbara Oleszczuk, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie – pani Magdalena Mąka oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strupinie Dużym – pani Maria Jagnicka. Członkinie komisji wyłoniły najlepszych uczestników konkursu. Zadaniem uczestników było: w konkursie recytatorskim – nagranie filmu z recytacją wybranego utworu poetyckiego Pauliny Hołyszowej lub fragmentu „Naszego wesela”, w konkursie plastycznym – zilustrowanie wybranego utworu Pauliny Hołyszowej w dowolnej technice płaskiej, w konkursie wiedzy – wzięcie udziału w teście online przez TestPortal.

W konkursie wzięło udział osiemdziesięciu uczniów ze wszystkich szkół Gminy Chełm.

Oto laureaci konkursu:

Najlepsi w konkursie recytatorskim byli:

Kategoria wiekowa klasy 0-I szkoły podstawowej

Kategoria wiekowa klasy II-III szkoły podstawowej

Kategoria wiekowa klasy IV-VI szkoły podstawowej

Kategoria wiekowa klasy VII-VIII szkoły podstawowej

Najlepsi w konkursie wiedzy:

Kategoria wiekowa klasy IV-VI szkoły podstawowej

 • I miejsce – Julia Popek (op. p. Mariola Kot, SP w Stawie)
 • II miejsce – Grzegorz Manaj (op. p. Mariola Kot, SP w Stawie)
 • III miejsce – Jakub Szpunar (op. p. Stanisława Nafalska, SP w Strupinie Dużym)

Kategoria wiekowa klasy VII-VIII szkoły podstawowej

 • I miejsce – Natalia Biela (op. p. Magdalena Laskowska, SP w Stołpiu)
 • II miejsce – Zuzanna Mijal (op. p. Magdalena Laskowska, SP w Stołpiu)
 • III miejsce – Alicja Anusiewicz (op. p. Magdalena Laskowska, SP w Stołpiu)

Najlepsi w konkursie plastycznym byli:

Kategoria wiekowa klasy 0-I szkoły podstawowej

Kategoria wiekowa klasy II-III szkoły podstawowej

Kategoria wiekowa klasy IV-VI szkoły podstawowej

 • I miejsceOliwia Rutkowska (op. p. Katarzyna Olszewska, SP w Żółtańcach)
 • II miejsceAgata Szoda-Łokińska (op. p. Urszula Kucharska, SP w Stołpiu)
 • III miejsceJulia Humin (op. p. Agnieszka Grel, SP w Uhrze)
 • WyróżnieniePola Kruk (op. p. Katarzyna Olszewska, SP w Żółtańcach)

Kategoria wiekowa klasy VII-VIII szkoły podstawowej

 • I miejsceLiwia Łatka (op. p. Urszula Kucharska, SP w Stołpiu)
 • II miejsceAlicja Anusiewicz (op. p. Urszula Kucharska, SP w Stołpiu)
 • III miejsce – nie przyznano

Laureaci konkursów otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe, które zostały przekazane do szkół.

Nagrody w konkursie ufundowali: Urząd Gminy Chełm oraz Senator Rzeczpospolitej Polskiej prof. dr hab. Józef Zając.

Zadanie dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”. Operatorem regionalnym województwa lubelskiego jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zadanie realizowane w ramach Projektu „Wczoraj i jutro Naszego wesela Pauliny Hołyszowej”.

Koordynatorem konkursu była Jowita Mróz.